drsevilayzorlu@gmail.com
TEL : 0242 316 98 99
Cetad Antalya Bölge Temsilcisi
HAYIR DEDİĞİMDE KENDİMİ SUÇLU HİSSEDİYORUM…

Saglikli, mutlu iliskiler kurmanin püf noktasi; alma verme iliskisini dengeli bir sekilde karsilamaktir.

‘’ Kisilerarasi iliskileri yürütmede baslica üç olasi yaklasim vardir:

Birincisi SADECE KENDINIZI DIKKATE ALMAK ve ÖTEKILERI HIÇE SAYARAK SIRTLARINA BINMEKTIR.

Ikincisi HER ZAMAN KENDINIZDEN ÖNCE BASKALARINA YER VERMEKTIR.

Üçüncü yaklasim ORTA YOLDUR; BIREY ÖNCE KENDISINE YER VERIR VE ÖTEKILERI DIKKATE ALIR.’’

Joseph Wolpe

Memnun edicilerin slogani “HERKES MUTLU mu?”. Memnun ediciler insanlarin sevgisini kaybetme riskini göze alamazlar. “ÖNEMI YOK” diyerek kendi önceliklerinden hemen feragat edebilirler.

“Sevilmeyi o kadar çok severim ki sevilmek için neler neler yaparim!”

ILISKILERINIZI DENGEDE TUTMANIN SORUMLULUGUNU ÜSTLENIN

HAYIR DERSEM;

“Degerli olmak için sevilmeliyim, verici olursam sevilirim…

Diger insanlarin duygularini incitirim…

Terk edilirim ve yapayalniz kalirim…

Bir baskasina bagli olmak güvende hissettirir, nede olsa dünya ürkütücü ve tehlikelerle dolu, tek basima bas edemem…

Bana öfkelenirler…

Nasil hayir diyebilirim? Isyerimde benden baska herkes bir sey veriyor…

Beni cezalandirirlar…

Mahcup olurum…

Benim kötü ve bencil oldugumu düsünürler…

Manevi yasamim saglikli olamaz…

Ben bunu yaparsam vicdanim rahat etmez…”

Asiri sorumluluk duygusu ile kendilerine karsi kati davranan kisiler elestirel vicdanlariyla sürekli kendilerini suçlama egilimindedirler. Içsellestirdikleri elestirel anne babalarini fark edemeyebilirler.

”Aman çocugum sorun çikmasin, digerleriyle iyi geçin, gerektiginde alttan al, ailemize laf getirme, idare ediver….”

Suçluluk duygularina teslim oldugumuzda, acimasiz bir vicdana boyun egmekte oluruz. Bu acimasiz vicdana karsi gelme korkusu, digerlerine karsi duramamaya dönüsür. Böylece kötüye “evet” demek ve daha fazla incinme ve öfkelenmeler.

Kötüye hayir diyememek, her alanda kendini gösterir. Yasamimizda bize kötü gelecekleri reddetmemize engel oldugu gibi, kötü olani tanimamizi ve algilamamizi da bloke edebilir.

Tehlikeli ve suiistimalci bir iliski içinde oldugumuzu çok geç fark edebiliriz. Alma verme dengesi bozuk iliskiler içindeki kisiler, ruhsal ve duygusal radarlari bozulmustur ve iliskilerindeki zararlardan her seferinde incinen yüreklerini koruyamazlar.

Manevi yasami zengin insanlar içerden disariya dogru sefkatlidir, distan sefkatli ve içten öfkeli degildirler. Incindikçe öfkeleniriz.

Bir bilge kisi “ Herkes senden iyi bahsediyorsa sen gerçek degilsin” der. Eger insanlarin tümünü memnun edecek yanitlar veriyorsaniz muhtemelen gerçekleri saptiriyorsunuzdur.

Birisinin geçerli bir sorunu oldugunda dahi, her ne sebeple olursa olsun feragat edemeyecegimiz bazi zamanlar vardir. Pek çok yetiskinin yasadigi ikilem kötüye “evet” , iyiye “hayir” demek ve yakinlarimizdakileri incitmemektir.

Vericilikle fedakarligi karistirarak digerlerine yardim ederken kendi ihtiyaçlari oldugunda isteyemezler. Ya da yanlis iliskilere yatirim yaptiklari için reddedilmenin acisini defalarca yasayabilirler.

ISIMIZI YA DA DOSTLARIMIZI RISKE ATMADAN NASIL HAYIR DIYEBILIRIZ?

DOGA kisisel sinirlarimizi kapilari bulunacak sekilde tasarlamistir.

Güvenilir iliskilerden zevk alma ve bize zarar veren iliskilerden uzak durma bagimsizligimiz vardir.

Bu kolay degildir. Ne zaman kendiniz, ne zaman baskalari önceligimiz olacak?

Eger baska insanlara sürekli boyun egip evet dersek iliskilerimiz pek saglikli olamaz.

Eger sadece kendi duygularimizi dikkate alirsak da saglikli iliskiler kuramayiz.

Pratikte uygulayabilmenin güçlükleri vardir. Ne zaman insanlarin isteklerine ayak uydurup evet demenin, ne zaman da kendi görüsünüzde israr edip hayir demenin uygun oldugunu açikliga kavusturmak yol gösterici olacaktir. Basarili iliskiler kurup sürdürebilmenin anahtari ihtiyaçlari tipki adaletin terazisi gibi dengede tutabilmektir.

KARSILANMAKTA OLAN ve KARSILANAMAYAN IHTIYAÇLARI belirleyip ayri ayri terazinin kefelerine yerlestirin.

Böylece kime özen gösterdiginizin ve kime göstermediginizin muhasebesini yapabilirsiniz.

Bencil mi asiri fedakarlik içerisin de mi oldugunuzu ayristirabilirsiniz. Eger kendi çikarlarinizi dislama pahasina diger kisinin çikarlarini dikkate aldiginiz asikarsa, o zaman hayir demeniz yerinde olacaktir. Yok eger son dönemde diger kisinin istekleri ihmal edilmisse, belki de simdi evet demenin zamanidir.

Bencillik; caninizin istedigi gibi yasamak degil, baskalarindan sürekli kendi istediginiz gibi yasamalarini talep etmek demektir.

Üzerinde düsünmek isi daha da karmasiklastirdiginda kagida dökmek her seyi açikliga kavusturabilir. Teraziyi kullanarak, anin baskilarina boyun egip faturasini ileride ödemek yerine, bilgiye dayali kararlar alabiliriz.

ISTEKLERI, KISISEL YA DA MESLEKI ILISKIMIZE ZARAR VERMEDEN NASIL GERI ÇEVIREBILIRSINIZ?

*“BU KONUDA DÜSÜNMEK IÇIN BIRAZ ZAMANA IHTIYACIM VAR’’deyin. Eger baski altinda kaldiginizda evet deyip sonra ‘’ nereden bu ise karistim? ‘’ diye pismanlik duyuyorsaniz talepler karsisinda kendinize zaman kazandirin. Arastirmalara göre acele verilen yanitlarda sonradan pisman olabileceginiz sözler verebilirsiniz. Gerçek yasamda insanin bir gecede kesin kararli hale gelmesi kolay degildir.

“Nazik olmak paspas olmak gerektigi anlamina gelmez” Maya Angelou Yillardir öyle olmuslarsa, insanlarin aninda paspas olmaktan çikabilecegini söylemek gerçekçi degildir. Bu ilk adim, sirtiniza ek sorumluluklar yükleyip kendinizi çökertmeden önce iki kez düsünmenize olanak verir.

*HAYIR VE EVET DEYIN söz konusu istemi geri çevirin ve isinize daha çok gelen bir alternatif önerin.

“Kalabalik çalisma ortamlarinda isleri hep en mesgul insanlarla verirseniz yapilmasini güvence altina almis olursunuz.”

*HAYIR DEYIN VE SORUNU BASKA ARAÇLARLA ÇÖZÜN kendinizin uygun olmadiginizi belirtin ve yerinize iyi is çikarabilecek bir baskasini önerin. Siz de, olayin bizzat içinde bulunmasaniz bile, uzmanliginizla destek olup arzu edilen sonuçlarin üretilmesine yardimci olabilirsiniz.

*KIBARCA, NAZIK BIR SEKILDE VE SUÇLULUK DUYGUSUNA KAPILMADAN HAYIR DEYIN.

1)Eger hep veriyor ve hiç almiyorsaniz, hiç düsünmeden hayir deme hakkina sahipsinizdir.

‘’ Sana yeni is kurman için borç para vermeyi çok isterdim, çok basarili bir is olacagina eminim. Ne yazik ki aileme karsi sorumluluklarim var ve kendimize oturmak için yeni bir ev alabilmemiz için bu paraya çok ihtiyacimiz var.”

2)Israr ederse konusmayi yapici sekilde sürdürmede kullanilacak sözleri uygulayin.

’’Bu isi kurabilmek için benim parama ihtiyacin oldugunu biliyorum fakat 3 aylik ödeme planin sonunda ev fiyatlari çok artacagi için ailemin tüm hayallerini yitirmelerine sebep olamam” diyerek, hem karsinizdakinin duygularina saygi gösterdiginizi hissettirirsiniz, hem de sizin kendi ihtiyaçlarinizi ortaya koyarak kirmadan ifade etmis olursunuz.

3)Ne kadar az ve öz konusursaniz o kadar ikna edici olursunuz:

‘’ Üzgünüm ama bunu yapmam hiçbir sekilde mümkün degil “ .Karariniz için ne kadar çok gerekçe gösterirseniz, o kadar çok özür diliyor gibi görünürsünüz. Saldirgan kisilikler sizin kararsizliginiz olarak algilayacaklari bu durumdan yararlanmaya bile kalkisabilirler. Eger üstelerlerse “Ben kararimi verdim” deyin ve konuyu degistirin.

NEZAKET SÜREKLI BOYUN EGMEK DEMEK DEGILDIR …

Talebini reddettigim kisi bana kizarsa ne olacak? Alçak gönüllü olmak altta kalmak zorunda olmak anlamina gelmez. Nazik olmak, her zaman yol alabilmek için ayak uydurmak zorunda oldugunuz anlamina gelmemelidir.

‘’Bir zaman, para, enerji, ya da destek talebinde her hayir dediginizde, baska bir seye evet diyorsunuzdur.’’ Maya Angelou

Bazi insanlar çilginca herkes için her sey olmaya çabalar. Sonunda en özen gösterdikleri insanlar için gerçekten önemli olan ne? Zaman ve enerjimiz sinirli kaynaklardir. Onlari önemsiz seyler için heba etmeyin.

Arkadasimizin alis verise çikma talebini geri çevirirken, istegini karsilayamayacagimizi söyleyerek dürüst davranmak en dogrusudur. Kendisine yapmamiz gereken isleri anlatip, onunla ancak hafta sonu alisverise çikarabileceginizi söyleyebilirsiniz. Böylece kendinizi suçlu hissetmekten kurtulabilirsiniz. Çünkü terazi sayesinde istegini geri çevirmekte hakli oldugunuzu görmüstür.

NE IÇIN ISRAR EDECEGINIZI IYI BILIN

‘’Bir sey için dik duramazsaniz her sey için yere düsersiniz.’’

Anonim

Karsilamaniz gereken ihtiyaçlari adil bir dengede tutmaya özen gösterirseniz, evet demeye zorlandiginizda yere serilmek durumunda kalmazsiniz.

Eger ne zaman ve nasil hayir diyeceginizi ögrenemezseniz, kendinizi feda etmenizin faturasi çok yüksek olacaktir.

‘’Kendimi yitirmem birdenbire olmadi. Yüzüm yillar içinde giderek silindi. ‘’

Amy Tan

“Kendim için degilsem kim benim için? Sadece kendim içinsem, ben neyim? Simdi degilse, ne zaman?’’ bu ebedi sözler baskalarina hizmet ederken kendimize hizmet etmenin önemini özetliyor.

 

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU

Psikiyatrist & Psikoterapist

CETAD Antalya Temsilcisi

www.antalyaterapipsikiyatri.com

www.antalyacinselterapi.com

Sirinyali Mh. Ismet Göksen Cad.

1528 S. Sahbaz Apt. K:2 D:5

Tel: 0 (242) 316 98 99

facebook.com/antalyaterapipsikiyatri

https://twitter.com/DrSevilayZorlu

 

Web Sitlerimiz: Antalya Terapi Psikiyatri | Antalya Cinsel Terapi | Neo Rezonans Antalya | Sevilay Zorlu